1

geleceğin bursası

Geleceğin Bursası

Geleceğin Bursası

15 Şubat 2012

Çürük binada mı oturalım? İlkelerle mi yaşayalım?
Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı, Gizemler İnşaat Yön.Krl. Bşk. Mustafa Altın;
Öncelikle kentsel dönüşümün hukuki alt yapısını oluşturmanız gerekiyor. Ardından Bursa’yı dönüşüme soktuğumuzda nasıl planlanması gerektiğini, o dönüşüme uygun hale nasıl getireceğimizi irdelememiz gerektiğini düşünüyorum. Konut veya buna benzer yapıların nasıl yapılacağına dair ayrıntılar daha sonraki aşamada görüşülmeli. O bölgelere planlama noktasında bir rant dediğimiz yoğunluk artışı getirmek ve özel sektörü de bu işin içine dahil etmek.
Yoksa 5 bin konutluk yere sen 5 binlik proje planlaması yapar isen oraya çivi çakman imkansız. Ne bütçemiz yeter. Ne bu kentsel dönüşüm olur. Ve hayalin ötesinde bir adım atamayız. Bu noktadan hareketle bütün şehrin öncelikli dönüşüm noktalarının belirlenmesi de önemli. Hangi bölgeden nereden başlamamız gerekiyor? Yeni gelişen Nilüfer Bölgesi’nde de sağlamlıkla ilgili sıkıntıların olduğunu herkes biliyor.
Dönüşümü sadece iki katlı veya gecekondu bölgelerine değil bu bölgelere de sokmamız gerekir. Şehir plancısı arkadaşlarımız da var burada hemen karşı. Neden karşı? Şehir planlama ilkesine uymuyor; Yoğunluk artışı, yeşil alan azalması, okul ihtiyacı, yol ihtiyacı. Tamam. O zaman o bina çürük kalsın oraya dokunmayalım. Eğer çözüm üreteceksek bazı ilkeleri bir kenara koymamız gerekli diye düşünüyorum ben. Yani çürük binada mı oturalım? İlkelerle mi yaşayalım?